Strony

wtorek, 19 lutego 2013

AMONIT I ŁODZIK W TOWARZYSTWIE DINOZAURÓW

Skamieniałości to zachowane w skałach, szczątki żywych organizmów. Są źródłem wiadomości o wyglądzie fauny i flory z minionych epok.  
Dla twórców biżuterii to bardzo wdzięczna i symboliczna ozdoba, wykorzystywana w ich projektach. Najbardziej znaną skamieliną w jubilerstwie jest amonit, wymarły miliony lat temu głowonóg,  występujący w skałach pochodzenia morskiego z okresu od dewonu do końca kredy. 
Na amonitach występujących we wschodniej części Rocky Mountains w Kanadzie doszło do zopalizowania aragonitu i powstania wyjątkowo rzadkiego i pięknego minerału, amolitu.
Wszystkie skamieliny od lat fascynują naukowców, kolekcjonerów i  pasjonatów oryginalnej biżuterii.
Oto te, które trafiły do naszej Pracowni. Niektóre z nich z przeznaczeniem na wisiory i pierścienie, inne po to by cieszyć  zmysły. Trzymamy bowiem  w ręku coś, co żyło sobie na  ziemi razem z dinozaurami,  a przed  ichtiozaurami  musiały wręcz uciekać,  gdyż były ich przysmakiem.


ORTHOCERAS - łodzik

Ta skamielina to wymarły rodzaj łodzikowca żyjącego w okresie od ordowiku do triasu. Wiek ok. 360 mln lat. Wyraźna struktura - komory wypełnione białym kalcytem.


  

AMONIT

Skamielina ta pochodzi z Madagaskaru, wiek określany na 145-65 mln lat. Amonity występują w skałach pochodzenia morskiego z okresu od dewonu do końca kredy. W kulturze wschodu uznawane są za symbol bogactwa i szczęścia.










Przykłady wykorzystania połówki amonitu w pierścieniach.


















































































































































































































































































































Amonit w wisiorach





 

3 komentarze: